100%

Zakupy też trzeba umieć robić… I nie chodzi tu wcale o umiejętność posługiwania się gotówką 💵, czy też kartą kredytową 💳. Mowa o umiejętnym wyborze produktów, a by móc decydować mądrze, to należy czytać, czytać i jeszcze raz czytać… ETYKIETY CZYTAĆ❗

Zakupy spożywcze to nie tylko codzienny obowiązek, ale także za każdym razem szansa na wybór zdrowszych opcji dla siebie i swojej rodziny. Kluczem do tego jest umiejętność czytania etykiet na opakowaniach. Dzięki nim możemy poznać zawartość produktu i dokonać świadomego wyboru.

Przed Tobą 3 proste wskazówki jak czytać etykiety, aby wybierać mądrze!

  1. Kolejność składników: Składniki wymienione są według ilości w danym produkcie, od największej do najmniejszej. Unikaj produktów, których pierwszym składnikiem jest cukier czy sztuczne dodatki. Im bliżej początku znajdują się naturalne składniki, tym bardziej naturalny i mniej przetworzony jest produkt.
  1. Długość składu: Krótszy skład oznacza mniej przetworzony produkt. Warto wybierać produkty, których lista składników jest krótka.
  1. Konserwanty: Niektóre konserwanty mogą być niekorzystne dla zdrowia. Należy unikać składników takich jak:
  • (E210-E219): Mogą wywoływać reakcje alergiczne.
  • (E249-E252): Uważane za potencjalnie rakotwórcze.
  • (E220-E228): Mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób.
  • (BHT) (E321): Może być szkodliwy dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci.

Pamiętaj, że umiejętność czytania etykiet to klucz do świadomych i zdrowszych zakupów. Wybierając produkty z krótszym składem, zawierające naturalne składniki, minimalizujesz spożycie niekorzystnych substancji.

Jeśli masz wątpliwości co do któregoś składnika czy informacji zawartych na etykiecie, po prostu sprawdź w Internecie lub aplikacji.

Pamiętaj, zdrowe zakupy to klucz do zdrowszego stylu życia!

Iwona Pasieczna dietetyk kliniczny Akademii Hipertrofii