100%

Nie chcę Cię martwić, ale musze to napisać:

Czy wiesz, że nadmiar niewłaściwie dobranych suplementów może niszczyć Twoje efekty treningowe?!


Ile razy podążałaś/eś wg prostego schematu, a w głowie rodziła się myśl “wezmę jeszcze ten suplement, bo pomoże osiągnąć efekt”

Jak wskazują badania, nadmiar stosowanych suplementów może ograniczyć efekty treningowe w postaci osłabienia wzrostu zarówno masy, jak i siły mięśni!

https://cdnsciencepub.com/doi/10.1139/apnm-2017-0866

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19929132/

Nie dość, że wydajesz pieniądze, to jeszcze prowadzisz do zatrzymania efektów. Tragicznie kiepski deal!

W kwestii suplementacji jestem zdecydowanie zwolennikiem podejścia minimalistycznego, czyli po prostu mimmum dające maksimum rezultatów. Nic ponad to! Owszem jak są wskazania, to wspólnie z moim team’em dietetyków klinicznych radzimy się i dobieramy suplementację specjalistyczną, by ws=płynąć korzystnie na organizm. Natomiast zawsze wg tej samej zasady – to co potrzeba i nic ponad!

Mówię NIE bogatym jak tablica mendelejewa rozpiskom, gdzie spotkać można wymyślne orientalne nazwy tylko po to by wyglądało to profesjonalnie. Potwierdzą to moi podopieczni.

Z tej okazji, jak już wspomniałem o niepotrzebnie bogatej suplementacji, to przedstawię Ci dziś podstawową i sprawdzoną suplementację, dla każdej osoby aktywnej, która nie wywoła efektu zatrzymania progresu!

 

Działa ona prosto i skutecznie – może poprawić jakość treningów, a także zadbać o lepszą regenerację układu mięśniowego, szkieletowego czy nerwowego.

 

1️⃣ Zawsze na pierwszej pozycji witamina D3. Pewnie teraz myślisz „nic nowego”. Zapewne tak, ale prostota w tym wypadku robi robotę! Odpowiednie stężenia witaminy D3 we krwi przyczyniają się do utrzymania gospodarki wapniowo fosforanowej, która to odpowiada za mechanizm skurczu mięśnia. Witamina D3 a dokładnie jej aktywny metabolit 1,25(OH)2D3 warunkuje namnażanie i różnicowanie komórek tkanki mięśniowej – mioblastów.

2️⃣ Numer dwa dostaje suplement, który powinien być podstawą u sportowców. Mowa o magnezie. Pierwiastek ten poprzez wpływ na kurczliwość mięśni przyczynia się do poprawy przewodnictwa nerwowego. Magnez bierze udział w powstawaniu ATP w mitochondriach, dlatego też przyczynia się do zwiększenia energii i regeneracji. Dodatkowo wspiera transport elektrolitów przez błony komórkowe.

Niedobory magnezu objawiają się często skurczami i drżeniem mięśni, zaburzeniami rytmu serca, osłabieniem i zmęczeniem, niekiedy spadkami wydajności treningowej. Dlatego warto wprowadzić go w suplementacji podczas aktywności fizycznej.

3️⃣Trzecim suplementem wartym uwagi jest kreatyna. Kreatyna jest produkowana w organizmie człowieka i występuje głównie w tkance mięśniowej. Jakie działanie ma popularna kreatyna?

  • zwiększa syntezę ATP, czyli energii
  • przyczynia się do odbudowywania glikogenu, czyli zapasowego źródła energii
  • obniża poziom białka, które utrudnia rozwój tkanki mięśniowej – miostatyny, tym samym przeciwdziała atrofii mięśni
  • przyczynia się do zwiększenia gęstości mineralnej kości
    polepsza funkcje kognitywne (myślenie, zapamiętywanie, skupienie)

Ciekawostką jest, że kreatyna ma też zastosowanie u osób starszych, szczególnie cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera.

 

👉Ta trójeczka must have, ale pamiętaj o najważniejszym – indywidualizacja suplementacji. 👉👉👉👉Jednakże by określić co potrzeba nieco wiecej informacji! Jakie jeszcze witaminy lub minerały są warte wprowadzenia w życie? W jakich dawkach? Czy trzeba wcześniej wykonać jakieś badania?

👉Wszystkie te elementy, jak i całość suplementacji uwzględniam podczas współpracy indywidualnej. 👉Wraz z moim team’em wyspecjalizowanych dietetyków klinicznych omawiamy i rozpatrujemy każdy przypadek oddzielnie, by dobrać suplementy w odpowiednich proporcjach. I zawsze w myśl tej samej zasady, która oszczędza i zdrowie i portfel, a jednocześnie wzmaga efekty!