100%

Co to jest hipertrofia?

Hipertrofia to słowo pochodzenia łacińskiego, które oznacza wzrost, więc pojęcie hipertrofia mięśniowa będzie oznaczać wzrost masy mięśniowej. Dosłownie powinno oznaczać rozbudowę komórek mięśniowych, czyli zwiększanie ich wielkości. Warto zauważyć, że komórki mięśniowe są bardzo wyjątkową strukturą w naszym ciele, gdyż jako jedne z nielicznych mogą zwiększać swoją wielkość. Szacuje się, że ich rozmiar może być nawet 100 000 razy większy niż innych komórek w naszym ciele.
Jedną z dróg rozbudowy masy mięśniowej (hipertrofii mięśniowej) jest hiperplazja. Mimo, że ten proces dotyczy powstania nowych komórek, to może być rozumiany jako element hipertrofii mięśnia, gdyż poprzez jego zajście zwiększa się poziom ogólnej, całościowej masy mięśniowej.

W przypadku osób trenujących naturalnie, czyli bez wspomagania farmakologicznego raczej mało prawdopodobnym jest, że doświadczymy hiperplazji. Nasz organizm ma naturalne blokery, nie pozwalające na zbyt łatwy i nie kontrolowany przyrost nowych komórek – zarówno mięśniowych, jak i innych budujących nasz organizm. Jest to swoisty system obronny.
Dlatego też jedyną potwierdzoną naukowo drogą rozbudowy masy mięśniowej jest proces hipertrofii włókien i na nim należy się skupić podczas treningu, który ma nakierować nas na budowę muskularnej i atletycznej sylwetki.
Istnieją specjalne systemy treningowe, które mają na celu potęgowanie hipertrofii.

Jednym z nich jest KONCEPCJA HIPERTROFICZNA autorstwa Pawła Głuchowskiego, której fundament opiera się na tworzeniu specyficznego bodźca, za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń, obciążeń i innych parametrów treningowych, które tworzą skrupulatnie zaplanowaną całość. Pozwala to na stworzenie znakomitych warunków dla mięśni do ich rozwoju zarówno objętościowego, jak i zwiększenia siły.

Warto nadmienić, że hipertrofia ma charakter regionalny, co oznacza, że wzrostowi na skutek wykonanej pracy poddawany jest określony, pracujący odpowiednio ciężko region mięśnia (komórki mięśniowe), dlatego właściwy dobór ćwiczeń i związany z tym odpowiedni tor ruchu będzie angażował również obszar mięśnia, który też następnie może urosnąć, czyli doznać efektu hipertrofii.

Podsumowując na hipertrofia mięśniowa zachodzić może na dwa sposoby:

  1. Hipertrofia włókien mięśniowych (rozbudowa włókien)
  2. Hiperplazja włókien mięśniowych (dodanie nowych włókien)

Chcesz dowiedzieć się więcej o hipertrofii?

Sprawdź pierwszą u jedyną taką książkę w Polsce, która ma potwierdzenie pełnej zgodności z aktualną wiedzą naukową wydane przez Dr fizjologii sportu., Vademecum Hipertrofii od podstaw opisuje od budowy komórki mięśniowej po konstrukcję planu treningowego dającego największe efekty.